قام‌های وزارت تحصیلات عالی می‌گویند امسال در نظر است که متقاضیان ورود به دانشگاه‌های

دولتی را پس از ختم امتحانات کانکور بی‌نتیجه اعلام نکنند، بلکه نتایج امتحانات کسانی‌ را که پس از کانکور موفق به ورود به دانشگاه‌های دولتی نمی‌شوند، برای جذب در موسسات نیمه‌عالی، به وزارت‌های صحت عامه و معارف ارسال کنند.

براساس ارقامی‌که از سوی وزارت تحصیلات عالی ارایه شده است، برای شرکت در امتحانات کانکور امسال، نزدیک به یک‌صد و شصت‌هزار تن از فارغان صنف دوازدهم ثبت‌نام کرده‌اند که به‌گفته‌ی مقام‌های این وزارت، از این رقم احتمالا نزدیک به صد و پنجاه‌هزار دانش‌آموز در امتحانات کانکور شرکت خواهند داشت.

بری صدیقی، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، روز گذشته در یک نشست خبری گفت که از جمع اشتراک‌کنندگان در امتحانات کانکور امسال، در حدود چهل‌هزار تن از متقاضیان ورود به دانشگاه‌های دولتی، در بخش‌های شبانه و روزانه موسسات تحصیلات عالی جذب خواهند شد. آقای صدیقی افزود که در حدود پنجاه تا شصت‌هزار تن دیگر از این دانش‌آموزان از سوی وزارت‌خانه‌های معارف و صحت عامه در موسسات نیمه‌عالی جذب می‌شوند.

با این‌حال، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی افزود که این وزارت نتایج امتحانات کانکور کسانی را که موفق به ‌ورود به موسسات تحصیلات عالی نمی‌شوند، بدون نتیجه اعلام نمی‌کنند بلکه این نتایج را به وزارت‌های صحت عامه و معارف ارسال می‌کنند. بری صدیقی گفت: «ما امسال بی‌نتیجه اعلام نمی‌کنیم، سی و پنج‌هزار را به دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی جذب می‌کنیم و باقی‌مانده نتایج را در اختیار وزارت‌های معارف و صحت عامه قرار می‌دهیم. این‌ها‌ (وزارت‌های معارف و صحت عامه) نظر به نیازمندی و برنامه پذیرش خود، از همین‌ کسانی‌که شامل روند امتحانات کانکور شده‌اند، در ولایات یا مرکز جذب می‌کنند. یعنی شاید در حدود نودهزار یا صدهزار نفر مجموعا در دانشگاه‌ها، موسسات تحصیلات عالی و نیمه‌عالی راه پیدا کنند.» او تاکید کرد که پس از جذب نزدیک به شصت‌هزار تن از داوطلبان امتحانات کانکور توسط وزارت‌خانه‌های معارف و صحت عامه، بقیه بی‌نتیجه خواهند ماند.

امتحانات کانکور از بیستم ماه قوس آغاز و قرار است تا بیست دلو به پایان برسد. به گفته‌ی وزارت تحصیلات عالی، تا حال امتحان کانکور در بیست و هشت ولایت برگزار شده و تا چند روز دیگر امتحانات کانکور در کابل و ولایات اطراف آن نیز اخذ می‌شود. این وزارت می‌افزاید که نتایج امتحانات کانکور امسال در اخیر ماه حوت اعلام خواهد شد.

نبود زمینه کار

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که تنها مساله افزایش شمار دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی یک امر مهم نیست، بلکه‌ ایجاد زمینه‌های کار برای دانشجویانی‌که از دانشگاه‌ها فارغ می‌شوند نیز، از جمله مشکلات مهمی به‌شمار می‌رود. به‌گفته‌ی بری صدیقی، سالانه نزدیک به یازده‌هزار نفر از موسسات تحصیلات عالی دولتی فارغ می‌شوند، اما اکثر این فارغان مدت‌ها بی‌کار می‌مانند. آقای صدیقی گفت نبود زمینه‌های کار، فشار بالای وزارت تحصیلات عالی را بیشتر کرده است. به‌گفته‌ی او، در صورتی‌که زمینه‌های کار برای فارغان صنف دوازدهم وجود می‌داشت، جوانان کم‌تر به تحصیلات عالی رو می‌آوردند. بری صدیقی می‌گوید: «مشکل اساسی در این است که برای فارغان صنف دوازدهم هم زمینه ‌کار و شغل وجود ندارد، برای فارغان صنف چهارد‌هم و برای فارغان لیسانس هم همین مشکل وجود دارد. از طرفی دیگر موسسات تحصیلات عالی صرفا روی مساله کمی تمرکز ندارند، بلکه روی کیفیت زیاد فکر می‌کنند و دسترسی به تحصیلات عالی با کیفیت، از اولویت‌های وزارت تحصیلات عالی است.»

هم‌چنین معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی از ایجاد کمیته‌های «تضمین کیفیت و اعتباردهی» در این وزارت خبر داد و گفت این کمیته‌ها موسسات تحصیلات عالی دولتی و غیردولتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. به‌گفته‌ی او، با ارزیابی این کمیته‌ها، ممکن است زمینه فعالیت برخی از موسسات تحصیلی محدودتر شود.

گرچند ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های دولتی همه‌ساله بلند رفته، اما متقاضیان ورود به این دانشگاه‌ها نیز سالانه افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. در حال حاضر در حدود بیست و پنج موسسه تحصیلی عالی دولتی در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، اما این موسسات پاسخ‌گوی متقاضیان نیستند. در پهلوی این موسسات، بیشتر از چهل موسسه تحصیلی خصوصی نیز فعالیت دارند که اکثر این موسسات در کابل موقعیت دارند. در موسسات تحصیلی خصوصی هزاران ‌تن مصروف تحصیل هستند. با آن‌که موسسات تحصیلی خصوصی زمینه تحصیل را در داخل کشور فراهم ساخته‌اند، اما اکثر جوانانی که به خانواده‌های فقیر و کم‌درآمد تعلق دارند، نمی‌توانند از موسسات تحصیلی خصوصی استفاده کنند.